event burgee venue burgee

2022 Sail West Championships

Gimly Yacht Club

Results are provisional as of 15:38 on July 17, 2022

Contents

29er Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 2004 Charles Peddlesden
Nicholas Dixon
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 2475 Kendra Penner
Katie Sauer
(2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 14.0 12.0
3rd 329 Anna Kearns
Joe Kingdon
3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 6.0 (7.0) 28.0 21.0
4th 707 Ben Cox
Jonah Friesen
4.0 6.0 (11.0 RET) 5.0 4.0 3.0 3.0 36.0 25.0
5th 820 Bradley Grant
David Grant
6.0 5.0 5.0 (7.0) 5.0 5.0 4.0 37.0 30.0
6th 1475 Anna Blankstein
Sara Telles-Langdon
5.0 4.0 6.0 6.0 (8.0) 4.0 6.0 39.0 31.0
7th 828 Haley Poirier
Kaitlyn Buchart
8.0 7.0 4.0 4.0 7.0 (9.0) 5.0 44.0 35.0
8th 4 Jordan Oteruelo
Isaac Haughn
7.0 (9.0) 7.0 8.0 6.0 7.0 8.0 52.0 43.0
9th 927 Peter Magnus
Aidan Lawton
9.0 8.0 8.0 9.0 9.0 8.0 (11.0 DNC) 62.0 51.0
10th 822 Erika Markentin
Elisa Markentin
(10.0) 10.0 9.0 10.0 10.0 10.0 9.0 68.0 58.0

ILCA 4 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 190218 Zairyn Mierau
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 187681 Orson Peddlesden
2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 15.0 12.0
3rd 191943 Elly Heinbecker
3.0 3.0 (4.0) 4.0 3.0 2.0 3.0 22.0 18.0
4th 192077 Bobby Wells
(6.0 DNS) 5.0 6.0 DNC 3.0 4.0 4.0 4.0 32.0 26.0
5th 193183 Jackson Douglas
4.0 4.0 3.0 5.0 (6.0 DNS) 5.0 5.0 32.0 26.0

ILCA 6 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 173723 Nathan Lemke
1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 9.0 7.0
2nd 209083 Lauren Burns
2.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 13.0 10.0
3rd 78300 Rebeka Patterson
3.0 8.0 (9.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 31.0 22.0
4th 218583 Natassha Ruiz
(7.0) 4.0 7.0 6.0 4.0 4.0 4.0 36.0 29.0
5th 197696 Kai Nim
(8.0) 6.0 5.0 4.0 5.0 5.0 8.0 41.0 33.0
6th 116213 Ella Radcliffe
5.0 5.0 (8.0) 5.0 6.0 7.0 5.0 41.0 33.0
7th 214294 Cameron Sullivan
6.0 7.0 3.0 8.0 (9.0) 8.0 6.0 47.0 38.0
8th 193983 Kingsley Parkhill
9.0 3.0 4.0 9.0 8.0 (10.0) 10.0 53.0 43.0
9th 120641 Charlie Wilson
4.0 (12.0 OCS) 6.0 12.0 OCS 12.0 OCS 6.0 9.0 61.0 49.0
10th 204657 Tayha Rolfes
(10.0) 10.0 10.0 7.0 7.0 9.0 7.0 60.0 50.0
11th 194597 Luke Anderson
(11.0) 9.0 11.0 10.0 10.0 11.0 11.0 73.0 62.0

ILCA 7 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 218322 Evan Owen
(5.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 3.0 16.0 11.0
2nd 5 Cameron Hay
1.0 (6.0) 5.0 6.0 1.0 1.0 1.0 21.0 15.0
3rd 195905 Charlie Burns
2.0 (9.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 2.0 33.0 19.0
4th 205386 Phil Paxton
4.0 8.0 (10.0) 2.0 2.0 5.0 5.0 41.0 26.0
5th 176105 Lewis Oteruelo
3.0 4.0 2.0 7.0 6.0 (8.0) 6.0 51.0 28.0
6th 17 Alec Watters
6.0 7.0 6.0 (11.0) 5.0 3.0 4.0 42.0 31.0
7th 219165 Joan Markentin
7.0 3.0 3.0 (9.0) 8.0 7.0 7.0 59.0 35.0
8th 191464 Judith Krimski
(11.0) 5.0 7.0 4.0 7.0 6.0 8.0 58.0 37.0
9th 197055 Connor Boyle
8.0 2.0 8.0 5.0 (12.0) 10.0 9.0 54.0 42.0
10th 86524 Rex Armor
9.0 (12.0) 11.0 8.0 9.0 11.0 10.0 70.0 58.0
11th 105270 John Oteruelo
10.0 10.0 9.0 10.0 11.0 (12.0) 11.0 88.0 61.0
12th 195805 Jason Valen
(13.0) 11.0 13.0 12.0 10.0 9.0 12.0 100.0 67.0
13th 133737 Leonard Ferguson
(14.0) 14.0 14.0 13.0 13.0 13.0 13.0 114.0 80.0
14th 199767 Jacob Watters
12.0 13.0 12.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 112.0 82.0

Open Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 9 joseph gerlinsky
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 71 Kryztle Shewchuk
2.0 2.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 18.0 14.0
3rd 7 Paige Rieck
(4.0) 3.0 4.0 4.0 2.0 3.0 2.0 22.0 18.0
4th AL Avery Sandblom
3.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 4.0 4.0 23.0 19.0
5th 5832 Lily Anderson
Ava Stephens
(5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 35.0 30.0

Optimist Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat State
Prov
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 1617 Gavin Garabed
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 1325 Samuel Mierau
(2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 14.0 12.0
3rd 1671 Felix Driedger
3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 (4.0 DNF) 22.0 18.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
ILCA 6 U17 regional champion1stILCA 6 - CAN - ILCA 6 116213 Ella Radcliffe
ILCA 4 U17 regional champion1stILCA 4 - CAN - ILCA 4 190218 Zairyn Mierau
Optimist U15 regional champion1stOptimist - CAN - Optimist Red 1617 Gavin Garabed
ILCA 7 Overall1stILCA 7 - CAN - ILCA 7 218322 Evan Owen
ILCA 6 Overall1stILCA 6 - CAN - ILCA 6 173723 Nathan Lemke
ILCA 4 Overall1stILCA 4 - CAN - ILCA 4 190218 Zairyn Mierau
Optimist Overall1stOptimist - CAN - Optimist Red 1617 Gavin Garabed
29er Overall1st29er - CAN - 29er 2004 Charles Peddlesden & Nicholas Dixon
Open Overall1stOpen - CAN - 2.4m 9 joseph gerlinsky
Overall - No Coast ILCA Masters1st 
Women Overall - No Coast ILCA Masters1st 
Master - No Coast ILCA Masters1st 
Grand Master - No Coast ILCA Masters1st 
Great Grand Master - No Coast ILCA Masters1st 

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 4
DNSCame to the start area but did not start 6
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 12
RETRetired Varies

https://gimliyachtclub.com/
info@gimliyachtclub.com

https://www.regattanetwork.com/event/24220
kim.garrett@sailing.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com