event burgee venue burgee

30th SEA Games

Philippine Sailing Association, Philippine SEA Games Organising Committee & World Sailing

Results are final as of 15:56 on December 9, 2019

Contents

420 (female) Class

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st
THA
Chanokchon WANGSUK
Piyaporn KHEMKAEW
2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 11.0
2nd
PHI
Rhe Gie Lyn BOYANO
Coleen Jem FERRER
(4.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 3.0 24.0 20.0
3rd
MAS
Nor Nabila Natasha MOHD NAZRI
Gabrielle Marygrace YONG POQUITA
1.0 (4.0) 4.0 3.0 3.0 2.0 4.0 2.0 4.0 2.0 29.0 25.0
4th
INA
Dia UTAMI
Nur Fatin SYAFIKA
3.0 2.0 3.0 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 3.0 4.0 33.0 29.0

420 (male) Class

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st
THA
Jedtavee YONGYUENNARN
Chakkaphat WIRIYAKITTI
2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 16.0 13.0
2nd
MAS
Muhammad Fauzi KAMAN SHAH
Umar Al Farouk MOHD ZAHAWI
1.0 (4.0 SCP) 2.0 3.0 1.0 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 21.0 17.0
3rd
PHI
Jericko MARBELLA
Brandhon Kyrielle AQUINO
3.0 (4.0) 3.0 2.0 4.0 3.0 4.0 1.0 1.0 4.0 29.0 25.0
4th
MYA
Min Pyae THWAY
Thant Syn HTET
4.0 3.0 4.0 4.0 3.0 (5.0 DSQ) 3.0 4.0 4.0 3.0 37.0 32.0

470 Class

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st
PHI
Emerson VILLENA
Lester Troy TAYONG
3.0 3.0 3.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 1.0 21.0 17.0
2nd
THA
Navee THAMSOONTORN
Nut BUTMARASRI
2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 1.0 3.0 3.0 3.0 2.0 21.0 18.0
3rd
MAS
Mohamad Faizal NORIZAN
Ahmad Syukri ABDUL AZIZ
1.0 2.0 2.0 3.0 (5.0 DSQ) 5.0 OCS 3.0 SCP 2.0 1.0 3.0 27.0 22.0
4th
MYA
Min Thiha AUNG
Min Thaw KAUNG
(4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 3.0 2.0 4.0 4.0 4.0 35.0 31.0

FE 28R Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st
PHI
Ridgely BALLADARES
Richly MAGSANAY
Joel MEJARITO
Rubin CRUZ Jr.
Whok DIMAPILIS
Edgar VILLAPANA
1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 9.0 7.0
2nd
SGP
Anthony Lye Ming KIONG
Junhao Roy TAY
Yuanzhen XU
Colin Wee Tai NG
Stanley Hian Gee CHAN
Daniella Hui Min NG
2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 16.0 13.0
3rd
THA
Totsapon MAHAWICHEAN
Hanphol CHAVASILP
Anusorn NGAMRIT
Natthawut PAENYAEM
Atiwat CHOMTONGDEE
Nutpatsorn WACHIRAPONGSIN
(4.0) 3.0 3.0 4.0 2.0 3.0 3.0 3.0 25.0 21.0
4th
MAS
Mohd Masyuri RAHMAT
Salleh AHMAD
Ariff ABD RAZAK
Ahmad Latif Khan ALI SABRI KHAN
Naquib Eiman SHAHRIN
Muhammad Dhiauddin ROZAINI
3.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 30.0 26.0

Laser Radial Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st
THA
Kamolwan CHANYM
1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 12.0 8.0
2nd
SGP
Victoria Jing Hua CHAN
(3.0) 2.0 1.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 17.0 14.0
3rd
MAS
Nur Shazrin MOHAMMAD LATIF
2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (4.0) 3.0 1.0 21.0 17.0
4th
PHI
Alaiza Mae BELMONTE
(4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 3.0 4.0 3.0 30.0 26.0

Laser Standard Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st
SGP
Ryan Jun Han LO
(2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 11.0 9.0
2nd
THA
Keerati BUALONG
(3.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 1.0 1.0 2.0 17.0 14.0
3rd
MAS
Khairulnizam MOHD AFFENDY
1.0 3.0 2.0 3.0 (6.0 RET) 3.0 3.0 6.0 DNE 27.0 21.0
4th
PHI
Roel BATLAGAN
4.0 (5.0) 5.0 4.0 2.0 5.0 4.0 3.0 32.0 27.0
5th
CAM
Chan NHOV
(5.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 5.0 4.0 35.0 30.0

Optimist (female) Class

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st
THA
Noppassorn KHUNBOONJAN
(4.0) 1.0 2.0 4.0 2.0 3.0 SCP 1.0 1.0 1.0 1.0 20.0 16.0
2nd
SGP
Radiance KOH
1.0 2.0 3.0 1.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (5.0) 2.0 25.0 20.0
3rd
MYA
May Myat Noe KHIN
2.0 3.0 4.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 2.0 4.0 3.0 34.0 29.0
4th
PHI
Diven-Lhe ANGARA
3.0 4.0 (6.0 OCS) 5.0 1.0 2.0 4.0 5.0 3.0 4.0 37.0 31.0
5th
MAS
Ummu Nurdania ROZAINI
5.0 5.0 1.0 2.0 5.0 5.0 3.0 4.0 2.0 (6.0 RET) 38.0 32.0

Optimist (male) Class

Sailed: 11, Discards: 1, To count: 10, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st
THA
Panwa BOONNAK
1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 10.0
2nd
SGP
Kenan Kee Zen TAN
4.0 4.0 2.0 4.0 1.0 2.0 3.0 2.0 (5.0) 3.0 3.0 33.0 28.0
3rd
MAS
Putera Adrine Danish MOHD PUAD
2.0 3.0 (5.0) 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 4.0 2.0 35.0 30.0
4th
MYA
Htet Lin ZAW
3.0 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 5.0 4.0 2.0 4.0 39.0 34.0
5th
PHI
Eugene Joshua LIBOT
(6.0) 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0 2.0 3.0 2.0 6.0 5.0 54.0 48.0
6th
INA
Regi VALDO
5.0 5.0 4.0 5.0 5.0 5.0 (6.0) 6.0 6.0 5.0 6.0 58.0 52.0

RS:One Class

Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st
PHI
Geylord COVETA
1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 18.0 14.0
2nd
MAS
Illham WAHAB
2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (5.0) 30.0 25.0
3rd
THA
Navin SINGSART
3.0 (4.0) 2.0 3.0 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 36.0 32.0
4th
INA
Ridwan RAMADAN
4.0 3.0 5.0 5.0 1.0 3.0 5.0 5.0 1.0 (7.0 RET) 5.0 4.0 48.0 41.0
5th
SGP
Alexander LIM
(5.0) 5.0 4.0 4.0 5.0 5.0 3.0 4.0 5.0 4.0 4.0 2.0 50.0 45.0
6th
CAM
Seyla PAL
6.0 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0 (7.0 DNF) 6.0 6.0 5.0 6.0 6.0 72.0 65.0

RS:X (female) Class

Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st
THA
Cholchaya JUNTHONGLANG
3.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 2.0 25.0 21.0
2nd
PHI
Charizzanne Jewel NAPA
(5.0) 5.0 5.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 30.0 25.0
3rd
INA
Nenni MARLINI
4.0 3.0 1.0 4.0 4.0 3.0 3.0 1.0 3.0 3.0 (5.0) 1.0 35.0 30.0
4th
SGP
Marsha SHAHRIN
1.0 1.0 4.0 3.0 (6.0 DNF) 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 3.0 5.0 46.0 40.0
5th
MAS
Nuur Fatin Solehah ABDUL RAHMAN
2.0 4.0 SCP 3.0 (5.0) 3.0 4.0 5.0 4.0 5.0 4.0 4.0 4.0 47.0 42.0

RS:X (male) Class

Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st
PHI
Yancy KAIBIGAN
2.0 2.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 19.0 15.0
2nd
THA
Natthaphong PHONOPPHARAT
1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 21.0 18.0
3rd
MAS
Ahmad Danish ABDUL HADI KAME
3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 3.0 (5.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 35.0 30.0
4th
CAM
Mesa SOTH
4.0 4.0 4.0 3.0 4.0 4.0 (5.0 DNF) 4.0 5.0 DNF 4.0 5.0 DNF 4.0 50.0 45.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 90.3(b) 6
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 5
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
RETRetired Varies
SCPArbitration Scoring penalty under rule 44.3 Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com