venue burgee

Winter Series 2019

Mordialloc Sailing Club

Results are final as of 17:35 on March 3, 2020

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 55, Scoring system: CHIPS high point scoring system
Rank SailNo Name Class Division Crew Yardstick Club Gender Race 1
25 Aug 2019
Race 2
25 Aug 2019
Race 3
15 Sep 2019
Race 4
15 Sep 2019
Nett
1st 2733 Spyderboat Pacer 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Darren Sherriff
127.5 PYC Male 64.7 83.8 56.3 81.1 285.9
2nd 193412 Nice Move Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Orlando Yen
125   Male 5.1 OCS 88.4 70.6 94.8 258.9
3rd 209262 South Sea Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Andrew Crawshaw
118.5   Male 33.8 39.8 89.7 62.8 226.1
4th 519 Willipower Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 David Williamson
106   Male 88.9 19.0 46.7 58.3 212.9
5th 9338 Gary O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Lucas James
153.3   Male 97.8 95.4 0.0 DNC 0.0 DNC 193.2
6th Zoom8 Zoom 8 O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 James Lee
153.3   Male 100.0 93.0 0.0 DNC 0.0 DNC 193.0
7th 208809 Hammer Time Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Edward Warner
125   Male 93.4 97.7 0.0 DNC 0.0 DNC 191.1
8th 2094 Maybe Not Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Alan Riley
127   Male 0.0 DNC 0.0 DNC 99.3 90.2 189.5
9th 847 Nut Huggerz Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Tom Trotman
95   Male 18.3 37.5 65.8 67.4 189.0
10th 10261 Bicsaway O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Ellie Cowell
153.3   Female 95.6 86.1 0.0 DNC 0.0 DNC 181.7
11th 1653 TBA Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Michael Arnold
127   Male 0.0 DNC 0.0 DNC 94.5 85.7 180.2
12th 206380SG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Sarah Gleeson
125   Female 0.0 DNC 0.0 DNC 75.4 99.4 174.8
13th 202943 Dry White Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Stephen Griffiths
118.5   Male 51.4 35.2 80.2 8.0 DNF 174.8
14th 7820 Aqua Sled O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Riley Corneilius
153.3 MSC Male 62.5 100.0 8.6 DNF 0.0 DNC 171.1
15th 3630 Terable Disaster RS TERA SPORT 8 - Junior Classes 136 - 170 Jessica Lowe
153.9 SBSC Female 84.5 76.8 0.0 DNC 0.0 DNC 161.3
16th 15027 The Grey Ghost Fireball 4 - Non Skiff mono up to 106 Phil Peverell
101   Male 13.9 7.4 61.1 76.5 158.9
17th 181 WS181 Windsurfer 9 - Wind Surfers TBA
112 PYC Male 82.3 74.5 0.0 DNC 0.0 DNC 156.8
18th 7463 Sea Wolf O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Zac Lowe
153.3 SBSC Male 60.3 90.7 0.0 DNC 0.0 DNC 151.0
19th 209563 TBA Laser 6 - Laser & Laser Radial Andrew Robinson
114   Male 80.1 67.6 0.0 DNC 0.0 DNC 147.7
20th 214456 No Name Laser 6 - Laser & Laser Radial Steve Gunther
114   Male 75.7 69.9 0.0 DNC 0.0 DNC 145.6
21st 8 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Paul Grimshaw
112   Male 69.1 72.2 0.0 DNC 0.0 DNC 141.3
22nd 207494 TBA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Jack Graves
118.5 SSCBC Male 77.9 63.0 0.0 DNC 0.0 DNC 140.9
23rd 211488 Rhett's Rig Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Rhett Gowans
118.5   Male 71.3 65.3 0.0 DNC 0.0 DNC 136.6
24th 180195 Tangled Ferret Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Damon Cook
118.5 SYC Male 0.0 DNC 42.1 84.9 8.0 RET 135.0
25th 206380AG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Angelique Gleeson
125 SSCBC Female 47.0 81.5 0.0 DNC 0.0 DNC 128.5
26th 208537 Spindrift Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Brody Riley
118.5   Male 66.9 60.6 0.0 DNC 0.0 DNC 127.5
27th 14   Laser 6 - Laser & Laser Radial Cam Scott
114   Male 73.5 46.8 0.0 DNC 0.0 DNC 120.3
28th 193101 Fake News Laser 4.7 6 - Laser & Laser Radial Hamish Cowell
125   Male 38.2 79.2 0.0 DNC 0.0 DNC 117.4
29th 206042 GA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial George Aulich
118.5   Female 55.8 58.3 0.0 DNC 0.0 DNC 114.1
30th 1757 Bucken Hell Mosquito Cat + Spin 1 - Cats up to 89 Pete Kiely
77   Male 7.3 14.4 8.6 DNS 72.0 102.3
31st 818 Pork Sword Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 TBA
95   Male 9.5 32.9 51.5 8.0 DNF 101.9
32nd 2 Take Two RS 400 4 - Non Skiff mono up to 106 Elizabeth Nicol
Alistair Finlay.
99.6 PAYC Mixed 20.5 12.0 27.6 40.0 100.1
33rd 208808 Coconut Telegraph Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Tony Mcphail
118.5   Male 53.6 44.4 0.0 DNC 0.0 DNC 98.0
34th 590 Walley Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Matt Kiely
118.5 SGYC Male 44.8 51.4 0.0 DNC 0.0 DNC 96.2
35th 390 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Will Grimshaw
112   Male 91.2 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 91.2
36th 439 Bewitched Too Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 Mark Boswell
106   Male 0.0 DNC 0.0 DNC 42.0 49.1 91.1
37th 890 The Bear Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Madeline Salter
95   Female 0.0 DNC 0.0 DNC 37.2 53.7 90.9
38th 777 Fig Jam Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Nick Major
95   Male 24.9 21.3 8.6 RET 35.4 90.2
39th 3149 Ghost Pepper 125 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Michael Arnold
123 AYC Male 86.7 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 86.7
40th 214413 Zephyr Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Camilla Graves
118.5   Female 29.4 56.0 0.0 DNC 0.0 DNC 85.4
41st 719 Quicksilver Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Glenn Collings
118.5 MCCYC Male 36.0 49.1 0.0 DNC 0.0 DNC 85.1
42nd 2675 Aero2675 Rs Aero 5 5 - Mono 106.5 - 119 Sophie Jackson
116.8   Female 0.0 DNC 0.0 DNC 32.4 44.6 77.0
43rd 9115 Dance Don't Walk 505 4 - Non Skiff mono up to 106 Steven Howden
97.5   Male 16.1 53.7 0.0 DNC 0.0 DNC 69.8
44th 216200 WCPGW Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Robert Jeffreys
118.5   Male 58.0 5.1 BFD 0.0 DNC 0.0 DNC 63.1
45th 7401 TBA O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Harry Robinson
153.3 MSC Male 49.2 0.0 DNC 8.6 DNS 0.0 DNC 57.8
46th 192580 Zero Balance Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Broderick Lang
118.5   Male 27.1 30.6 0.0 DNC 0.0 DNC 57.7
47th 414 Nine RS 100 10.2 4 - Non Skiff mono up to 106 Brett Bourk
103 RBYC Male 40.4 16.7 0.0 DNC 0.0 DNC 57.1
48th 2776 Rastafarian Rocket Tasar 5 - Mono 106.5 - 119 Gareth Evans
108 SYC Male 42.6 9.7 0.0 DNC 0.0 DNC 52.3
49th AUS738 Screaming Eagle Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 C Dale
95 MSC Male 22.7 28.2 0.0 DNC 0.0 DNC 50.9
50th 391 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Jude Smale
112   Male 31.6 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 31.6
51st 567 Orange Roughy Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Henry Mueller
118.5   Male 0.0 DNC 25.9 0.0 DNC 0.0 DNC 25.9
52nd 775 Jurassic Ark Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Craig Mac Aulay
95   Male 0.0 DNC 23.6 0.0 DNC 0.0 DNC 23.6
53rd 840 Furnace Of Affliction Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Jon Emonson
95   Male 0.0 DNC 0.0 DNC 8.6 RET 8.0 DNF 16.6
54th 154300 TBA Laser 6 - Laser & Laser Radial Tim Williams
114   Male 11.7 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 11.7
55th 835 Psycho Therapy Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Grant Nichols
95   Male 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 8.0 DNF 8.0

Race 1
25 Aug 2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class Division Crew Yardstick Club Gender Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Zoom8 Zoom 8 O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 James Lee
153.3   Male 00:30:50 0:20:07 0:00:00 153.3 100.0
2 9338 Gary O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Lucas James
153.3   Male 00:31:12 0:20:21 0:00:22 155.123 97.8
3 10261 Bicsaway O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Ellie Cowell
153.3   Female 00:31:22 0:20:28 0:00:32 155.952 95.6
4 208809 Hammer Time Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Edward Warner
125   Male 00:26:59 0:21:35 0:01:51 134.158 93.4
5 390 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Will Grimshaw
112   Male 00:24:11 0:21:36 0:01:39 120.237 91.2
6 519 Willipower Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 David Williamson
106   Male 00:23:45 0:22:24 0:02:26 118.082 88.9
7 3149 Ghost Pepper 125 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Michael Arnold
123 AYC Male 00:27:41 0:22:30 0:02:57 137.639 86.7
8 3630 Terable Disaster RS TERA SPORT 8 - Junior Classes 136 - 170 Jessica Lowe
153.9 SBSC Female 00:34:41 0:22:32 0:03:44 172.442 84.5
9 181 WS181 Windsurfer 9 - Wind Surfers TBA
112 PYC Male 00:25:15 0:22:33 0:02:43 125.54 82.3
10 209563 TBA Laser 6 - Laser & Laser Radial Andrew Robinson
114   Male 00:26:16 0:23:02 0:03:20 130.595 80.1
11 207494 TBA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Jack Graves
118.5 SSCBC Male 00:27:19 0:23:03 0:03:29 135.816 77.9
12 214456 No Name Laser 6 - Laser & Laser Radial Steve Gunther
114   Male 00:26:20 0:23:06 0:03:24 130.926 75.7
13 14   Laser 6 - Laser & Laser Radial Cam Scott
114   Male 00:26:30 0:23:15 0:03:34 131.755 73.5
14 211488 Rhett's Rig Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Rhett Gowans
118.5   Male 00:27:59 0:23:37 0:04:09 139.13 71.3
15 8 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Paul Grimshaw
112   Male 00:26:36 0:23:45 0:04:04 132.252 69.1
16 208537 Spindrift Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Brody Riley
118.5   Male 00:28:10 0:23:46 0:04:20 140.042 66.9
17 2733 Spyderboat Pacer 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Darren Sherriff
127.5 PYC Male 00:30:42 0:24:05 0:05:03 152.637 64.7
18 7820 Aqua Sled O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Riley Corneilius
153.3 MSC Male 00:37:09 0:24:14 0:06:19 184.706 62.5
19 7463 Sea Wolf O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Zac Lowe
153.3 SBSC Male 00:37:23 0:24:23 0:06:33 185.866 60.3
20 216200 WCPGW Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Robert Jeffreys
118.5   Male 00:29:00 0:24:28 0:05:10 144.185 58.0
21 206042 GA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial George Aulich
118.5   Female 00:29:01 0:24:29 0:05:11 144.268 55.8
22 208808 Coconut Telegraph Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Tony Mcphail
118.5   Male 00:29:02 0:24:30 0:05:12 144.351 53.6
23 202943 Dry White Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Stephen Griffiths
118.5   Male 00:29:17 0:24:43 0:05:27 145.594 51.4
24 7401 TBA O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Harry Robinson
153.3 MSC Male 00:37:59 0:24:47 0:07:09 188.849 49.2
25 206380AG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Angelique Gleeson
125 SSCBC Female 00:31:04 0:24:51 0:05:56 154.46 47.0
26 590 Walley Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Matt Kiely
118.5 SGYC Male 00:29:58 0:25:17 0:06:08 148.991 44.8
27 2776 Rastafarian Rocket Tasar 5 - Mono 106.5 - 119 Gareth Evans
108 SYC Male 00:27:21 0:25:19 0:05:38 135.981 42.6
28 414 Nine RS 100 10.2 4 - Non Skiff mono up to 106 Brett Bourk
103 RBYC Male 00:26:10 0:25:24 0:05:27 130.098 40.4
29 193101 Fake News Laser 4.7 6 - Laser & Laser Radial Hamish Cowell
125   Male 00:31:55 0:25:32 0:06:47 158.686 38.2
30 719 Quicksilver Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Glenn Collings
118.5 MCCYC Male 00:30:24 0:25:39 0:06:34 151.146 36.0
31 209262 South Sea Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Andrew Crawshaw
118.5   Male 00:30:50 0:26:01 0:07:00 153.3 33.8
32 391 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Jude Smale
112   Male 00:29:46 0:26:35 0:07:14 147.997 31.6
33 214413 Zephyr Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Camilla Graves
118.5   Female 00:32:04 0:27:04 0:08:14 159.432 29.4
34 192580 Zero Balance Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Broderick Lang
118.5   Male 00:32:28 0:27:24 0:08:38 161.421 27.1
35 777 Fig Jam Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Nick Major
95   Male 00:26:33 0:27:57 0:07:27 132.004 24.9
36 AUS738 Screaming Eagle Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 C Dale
95 MSC Male 00:26:42 0:28:06 0:07:36 132.75 22.7
37 2 Take Two RS 400 4 - Non Skiff mono up to 106 Elizabeth Nicol
Alistair Finlay.
99.6 PAYC Mixed 00:28:05 0:28:12 0:08:03 139.627 20.5
38 847 Nut Huggerz Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Tom Trotman
95   Male 00:26:59 0:28:24 0:07:53 134.158 18.3
39 9115 Dance Don't Walk 505 4 - Non Skiff mono up to 106 Steven Howden
97.5   Male 00:27:47 0:28:30 0:08:10 138.136 16.1
40 15027 The Grey Ghost Fireball 4 - Non Skiff mono up to 106 Phil Peverell
101   Male 00:29:44 0:29:26 0:09:25 147.831 13.9
41 154300 TBA Laser 6 - Laser & Laser Radial Tim Williams
114   Male 00:34:40 0:30:25 0:11:44 172.359 11.7
42 818 Pork Sword Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 TBA
95   Male 00:29:47 0:31:21 0:10:41 148.08 9.5
43 1757 Bucken Hell Mosquito Cat + Spin 1 - Cats up to 89 Pete Kiely
77   Male 00:24:39 0:32:01 0:09:10 122.557 7.3
44 193412 Nice Move Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Orlando Yen
125   Male OCS       5.1

Race 2
25 Aug 2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class Division Crew Yardstick Club Gender Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 7820 Aqua Sled O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Riley Corneilius
153.3 MSC Male 00:25:57 0:16:56 0:00:00 153.3 100.0
2 208809 Hammer Time Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Edward Warner
125   Male 00:24:57 0:19:58 0:03:47 147.392 97.7
3 9338 Gary O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Lucas James
153.3   Male 00:31:08 0:20:19 0:05:11 183.921 95.4
4 Zoom8 Zoom 8 O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 James Lee
153.3   Male 00:31:38 0:20:38 0:05:41 186.874 93.0
5 7463 Sea Wolf O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Zac Lowe
153.3 SBSC Male 00:31:41 0:20:40 0:05:44 187.17 90.7
6 193412 Nice Move Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Orlando Yen
125   Male 00:26:11 0:20:57 0:05:01 154.678 88.4
7 10261 Bicsaway O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Ellie Cowell
153.3   Female 00:32:59 0:21:31 0:07:02 194.85 86.1
8 2733 Spyderboat Pacer 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Darren Sherriff
127.5 PYC Male 00:28:12 0:22:07 0:06:37 166.592 83.8
9 206380AG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Angelique Gleeson
125 SSCBC Female 00:27:40 0:22:08 0:06:30 163.441 81.5
10 193101 Fake News Laser 4.7 6 - Laser & Laser Radial Hamish Cowell
125   Male 00:28:23 0:22:42 0:07:13 167.675 79.2
11 3630 Terable Disaster RS TERA SPORT 8 - Junior Classes 136 - 170 Jessica Lowe
153.9 SBSC Female 00:36:39 0:23:49 0:10:36 216.51 76.8
12 181 WS181 Windsurfer 9 - Wind Surfers TBA
112 PYC Male 00:26:42 0:23:50 0:07:44 157.731 74.5
13 8 TBA Windsurfer 9 - Wind Surfers Paul Grimshaw
112   Male 00:28:56 0:25:50 0:09:58 170.924 72.2
14 214456 No Name Laser 6 - Laser & Laser Radial Steve Gunther
114   Male 00:33:53 0:29:43 0:14:35 200.166 69.9
15 209563 TBA Laser 6 - Laser & Laser Radial Andrew Robinson
114   Male 00:34:01 0:29:50 0:14:43 200.954 67.6
16 211488 Rhett's Rig Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Rhett Gowans
118.5   Male 00:35:35 0:30:02 0:15:31 210.209 65.3
17 207494 TBA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Jack Graves
118.5 SSCBC Male 00:36:25 0:30:44 0:16:21 215.132 63.0
18 208537 Spindrift Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Brody Riley
118.5   Male 00:36:31 0:30:49 0:16:27 215.723 60.6
19 206042 GA Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial George Aulich
118.5   Female 00:36:50 0:31:05 0:16:46 217.593 58.3
20 214413 Zephyr Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Camilla Graves
118.5   Female 00:37:14 0:31:25 0:17:10 219.956 56.0
21 9115 Dance Don't Walk 505 4 - Non Skiff mono up to 106 Steven Howden
97.5   Male 00:30:49 0:31:36 0:14:19 182.05 53.7
22 590 Walley Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Matt Kiely
118.5 SGYC Male 00:37:58 0:32:02 0:17:54 224.289 51.4
23 719 Quicksilver Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Glenn Collings
118.5 MCCYC Male 00:38:12 0:32:14 0:18:08 225.667 49.1
24 14   Laser 6 - Laser & Laser Radial Cam Scott
114   Male 00:36:54 0:32:22 0:17:36 217.987 46.8
25 208808 Coconut Telegraph Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Tony Mcphail
118.5   Male 00:38:49 0:32:45 0:18:45 229.31 44.4
26 180195 Tangled Ferret Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Damon Cook
118.5 SYC Male 00:38:57 0:32:52 0:18:53 230.098 42.1
27 209262 South Sea Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Andrew Crawshaw
118.5   Male 00:39:04 0:32:58 0:19:00 230.787 39.8
28 847 Nut Huggerz Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Tom Trotman
95   Male 00:31:22 0:33:01 0:15:17 185.299 37.5
29 202943 Dry White Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Stephen Griffiths
118.5   Male 00:39:25 0:33:16 0:19:21 232.855 35.2
30 818 Pork Sword Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 TBA
95   Male 00:32:50 0:34:34 0:16:45 193.963 32.9
31 192580 Zero Balance Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Broderick Lang
118.5   Male 00:41:24 0:34:56 0:21:20 244.571 30.6
32 AUS738 Screaming Eagle Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 C Dale
95 MSC Male 00:33:12 0:34:57 0:17:07 196.129 28.2
33 567 Orange Roughy Impulse 5 - Mono 106.5 - 119 Henry Mueller
118.5   Male 00:42:08 0:35:33 0:22:04 248.903 25.9
34 775 Jurassic Ark Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Craig Mac Aulay
95   Male 00:34:07 0:35:55 0:18:02 201.545 23.6
35 777 Fig Jam Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Nick Major
95   Male 00:34:12 0:36:00 0:18:07 202.037 21.3
36 519 Willipower Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 David Williamson
106   Male 00:38:22 0:36:12 0:20:25 226.652 19.0
37 414 Nine RS 100 10.2 4 - Non Skiff mono up to 106 Brett Bourk
103 RBYC Male 00:38:46 0:37:38 0:21:20 229.015 16.7
38 1757 Bucken Hell Mosquito Cat + Spin 1 - Cats up to 89 Pete Kiely
77   Male 00:29:48 0:38:42 0:16:46 176.044 14.4
39 2 Take Two RS 400 4 - Non Skiff mono up to 106 Elizabeth Nicol
Alistair Finlay.
99.6 PAYC Mixed 00:40:27 0:40:37 0:23:35 238.959 12.0
40 2776 Rastafarian Rocket Tasar 5 - Mono 106.5 - 119 Gareth Evans
108 SYC Male 00:46:28 0:43:01 0:28:11 274.503 9.7
41 15027 The Grey Ghost Fireball 4 - Non Skiff mono up to 106 Phil Peverell
101   Male 00:45:28 0:45:01 0:28:22 268.595 7.4
42 216200 WCPGW Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Robert Jeffreys
118.5   Male BFD       5.1

Race 3
15 Sep 2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class Division Crew Yardstick Club Gender Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 2094 Maybe Not Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Alan Riley
127   Male 00:29:39 0:23:21 0:00:00 127 99.3
2 1653 TBA Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Michael Arnold
127   Male 00:30:16 0:23:50 0:00:37 129.641 94.5
3 209262 South Sea Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Andrew Crawshaw
118.5   Male 00:28:54 0:24:23 0:01:14 123.788 89.7
4 180195 Tangled Ferret Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Damon Cook
118.5 SYC Male 00:29:29 0:24:53 0:01:49 126.286 84.9
5 202943 Dry White Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Stephen Griffiths
118.5   Male 00:29:34 0:24:57 0:01:54 126.643 80.2
6 206380SG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Sarah Gleeson
125   Female 00:32:07 0:25:42 0:02:56 137.565 75.4
7 193412 Nice Move Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Orlando Yen
125   Male 00:32:22 0:25:54 0:03:11 138.636 70.6
8 847 Nut Huggerz Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Tom Trotman
95   Male 00:25:42 0:27:03 0:03:31 110.081 65.8
9 15027 The Grey Ghost Fireball 4 - Non Skiff mono up to 106 Phil Peverell
101   Male 00:28:27 0:28:10 0:04:52 121.86 61.1
10 2733 Spyderboat Pacer 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Darren Sherriff
127.5 PYC Male 00:36:12 0:28:24 0:06:26 155.056 56.3
11 818 Pork Sword Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 TBA
95   Male 00:27:20 0:28:46 0:05:09 117.077 51.5
12 519 Willipower Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 David Williamson
106   Male 00:30:45 0:29:01 0:06:00 131.712 46.7
13 439 Bewitched Too Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 Mark Boswell
106   Male 00:33:13 0:31:20 0:08:28 142.277 42.0
14 890 The Bear Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Madeline Salter
95   Female 00:29:57 0:31:32 0:07:46 128.285 37.2
15 2675 Aero2675 Rs Aero 5 5 - Mono 106.5 - 119 Sophie Jackson
116.8   Female 00:37:34 0:32:10 0:10:18 160.909 32.4
16 2 Take Two RS 400 4 - Non Skiff mono up to 106 Elizabeth Nicol
Alistair Finlay.
99.6 PAYC Mixed 00:41:15 0:41:25 0:18:00 176.686 27.6
17 7820 Aqua Sled O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Riley Corneilius
153.3 MSC Male DNF       8.6
17 1757 Bucken Hell Mosquito Cat + Spin 1 - Cats up to 89 Pete Kiely
77   Male DNS       8.6
17 777 Fig Jam Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Nick Major
95   Male RET       8.6
17 7401 TBA O'Pen Bic 8 - Junior Classes 136 - 170 Harry Robinson
153.3 MSC Male DNS       8.6
17 840 Furnace Of Affliction Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Jon Emonson
95   Male RET       8.6

Race 4
15 Sep 2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class Division Crew Yardstick Club Gender Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 206380SG   Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Sarah Gleeson
125   Female 00:26:08 0:20:54 0:00:00 125 99.4
2 193412 Nice Move Laser 4.7 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Orlando Yen
125   Male 00:27:20 0:21:52 0:01:12 130.74 94.8
3 2094 Maybe Not Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Alan Riley
127   Male 00:28:18 0:22:17 0:01:45 135.364 90.2
4 1653 TBA Sabre 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Michael Arnold
127   Male 00:29:36 0:23:18 0:03:03 141.582 85.7
5 2733 Spyderboat Pacer 7 - Mono 120 to 135 inc 4.7 Darren Sherriff
127.5 PYC Male 00:35:09 0:27:34 0:08:30 168.128 81.1
6 15027 The Grey Ghost Fireball 4 - Non Skiff mono up to 106 Phil Peverell
101   Male 00:29:18 0:29:01 0:08:11 140.147 76.5
7 1757 Bucken Hell Mosquito Cat + Spin 1 - Cats up to 89 Pete Kiely
77   Male 00:22:54 0:29:44 0:06:48 109.534 72.0
8 847 Nut Huggerz Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Tom Trotman
95   Male 00:28:38 0:30:08 0:08:46 136.958 67.4
9 209262 South Sea Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Andrew Crawshaw
118.5   Male 00:37:00 0:31:13 0:12:14 176.977 62.8
10 519 Willipower Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 David Williamson
106   Male 00:33:44 0:31:49 0:11:34 161.352 58.3
11 890 The Bear Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Madeline Salter
95   Female 00:30:21 0:31:57 0:10:29 145.169 53.7
12 439 Bewitched Too Rs100 8.4 4 - Non Skiff mono up to 106 Mark Boswell
106   Male 00:35:31 0:33:30 0:13:21 169.882 49.1
13 2675 Aero2675 Rs Aero 5 5 - Mono 106.5 - 119 Sophie Jackson
116.8   Female 00:40:25 0:34:36 0:16:00 193.32 44.6
14 2 Take Two RS 400 4 - Non Skiff mono up to 106 Elizabeth Nicol
Alistair Finlay.
99.6 PAYC Mixed 00:40:03 0:40:13 0:19:14 191.566 40.0
15 777 Fig Jam Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Nick Major
95   Male 00:38:23 0:40:24 0:18:31 183.594 35.4
16 202943 Dry White Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Stephen Griffiths
118.5   Male DNF       8.0
16 180195 Tangled Ferret Laser Radial 6 - Laser & Laser Radial Damon Cook
118.5 SYC Male RET       8.0
16 818 Pork Sword Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 TBA
95   Male DNF       8.0
16 840 Furnace Of Affliction Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Jon Emonson
95   Male DNF       8.0
16 835 Psycho Therapy Sharpie 4 - Non Skiff mono up to 106 Grant Nichols
95   Male DNF       8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 5.1
DNCDid not come to the starting area 0
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 8.6
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 5.1
RETRetired Varies

http://www.mordiallocsc.com.au
msc@mordiallocsc.com.au


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com